Svømmeklubben Sønderborg
Efterår 2021

A1 Holdet for 4-5 år (A1)

Træningen foregår 1 gang om ugen i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang.

Målgruppen er 4-5 årige.

Vi bruger ikke svømmevinger eller bælter, men bruger andre hjælpemidler til leg og undervisning.
Der arbejdes med vand tilvænning og grundlæggende øvelser til god og rigtig kropstilling i vandet samt vejrtrækning.
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
101
Mandag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
102
Onsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
B1 (B1)

Her starter de fleste svømmere. 
Træningen foregår 1 eller 2 gang om ugen, i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang.

Man kan begynde den sæson man fylder 6 år, målgruppen er 6-9 årige.


Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
110
Mandag kl. 15:30 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
115
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
120
Mandag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
130
Mandag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
140
Mandag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
151
Tirsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
153
Tirsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 13.12.2021 702 kr.
154
Tirsdag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
160
Onsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
165
Onsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
170
Onsdag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
171
Torsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2021 16.12.2021 702 kr.
Begynder1 x2 (B1x2)

Her starter de fleste svømmere. 
Træningen foregår 2 gang om ugen, i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang.

Man kan begynde den sæson man fylder 6 år, målgruppen er 6-9 årige.

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
290
Mandag kl. 17:00 - 17:30
Onsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 15.12.2021 910 kr.
291
Tirsdag kl. 17:30 - 18:00
Torsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 16.12.2021 910 kr.
Begynder 2 (B2)

Forudsætter at B1 prøven er bestået. 

Træningen foregår 1 eller 2 gang om ugen i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang. 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
210
Mandag kl. 15:30 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
215
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
220
Mandag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
230
Mandag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
235
Mandag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
240
Mandag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
251
Tirsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
253
Tirsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
254
Tirsdag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
294
Onsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
260
Onsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
265
Onsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
270
Onsdag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
271
Torsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2021 16.12.2021 702 kr.
Begynder2 x2 (B2x2)

Forudsætter at B1 prøven er bestået. 

Træningen foregår 2 gang om ugen i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang. 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
295
Mandag kl. 17:00 - 17:30
Onsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 15.12.2021 910 kr.
296
Tirsdag kl. 17:30 - 18:00
Torsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 16.12.2021 910 kr.
B2- Vandhunde  (B2VAH)

B2-vandhundene er til dig, som bare lige elsker at lege i vand lidt mere end andre.

Altså en rigtig vandhund.

Det er også derfor vi er i vandet i længere tid – 1 time.

Vi lægger vægten på sjov og leg i vandet i undervisningen.

Hvis du er tilmeldt et af vores hold i svømmeskolen, kan du blive "Vandhund" for kr. 300,- frem til jul.
Du betaler det fulde beløb ved tilmeldingen, vores administration tilbagebetaler så halvdelen.

 

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
501
Torsdag kl. 18:00 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2021 16.12.2021 717 kr.
C1 (C1)

Forudsætter B2 er bestået.
Alder : ca. 7 - 10 år
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
304
Mandag kl. 15:30 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
315
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
306
Mandag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 702 kr.
313
Tirsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
322
Tirsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
324
Tirsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
312
Tirsdag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 702 kr.
311
Onsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 702 kr.
323
Torsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2021 16.12.2021 702 kr.
305
Fredag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2021 17.12.2021 702 kr.
C1 x2 (C1x2)

Forudsætter B2 er bestået. Alder : ca. 7 - 10 år
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
320
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Onsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 15.12.2021 910 kr.
C1 - Vandhunde (C1VAH)

C1 - vandhundene er til dig, som bare lige elsker at lege i vand lidt mere end andre.

Altså en rigtig vandhund.

Det er også derfor vi er i vandet i længere tid – 1 time.

Vi lægger vægten på sjov og leg i vandet i undervisningen.

Hvis du er tilmeldt et af vores hold i svømmeskolen, kan du blive "Vandhund" for kr. 300,- frem til jul.
Du betaler det fulde beløb ved tilmeldingen, vores administration tilbagebetaler så halvdelen.
 

 

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
502
Torsdag kl. 18:00 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2021 16.12.2021 717 kr.
C2 (C2)

 Forudsætter C1 er bestået.
 
 Alder : ca. 8 - 10 år
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
330
Mandag kl. 15:00 - 15:45
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 757 kr.
334
Tirsdag kl. 17:00 - 17:45
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 757 kr.
345
Tirsdag kl. 18:30 - 19:15
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 757 kr.
331
Onsdag kl. 16:30 - 17:15
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 757 kr.
335
Fredag kl. 17:15 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2021 17.12.2021 757 kr.
C2 x2 (C2x2)

Forudsætter C1 er bestået. 

Alder : ca. 8 - 10 år 

Holdet træner 2 gange i ugen 

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
340
Mandag kl. 17:00 - 17:45
Onsdag kl. 18:15 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 15.12.2021 1011 kr.
C3 (C3)

Forudsætter C2 er bestået  

Alder : ca. 9 - 12 år

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
381
Mandag kl. 15:15 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 757 kr.
380
Mandag kl. 17:45 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 757 kr.
370
Tirsdag kl. 17:45 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 757 kr.
C3 x2 (C3x2)

Forudsætter C2 er bestået 
 
Alder : ca. 9 - 12 år

Holdet træner 2 gange i ugen 

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
390
Mandag kl. 15:45 - 16:30
Fredag kl. 16:30 - 17:15
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 17.12.2021 1011 kr.
Ungdomshold (UNG)

Forudsætter bestået C3, eller svømmefærdigheder svarende hertil.
 
Aldersgruppe 10-18 år (stor alders spredning kan forekomme) 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
400
Mandag kl. 16:30 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 757 kr.
401
Onsdag kl. 18:15 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
18.08.2021 15.12.2021 564 kr.
Begynder Voksne (BV)

Begynder voksne er for voksne fra ca. 18år.


Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
485
Mandag kl. 19:00 - 20:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 762 kr.
Voksen Individuelt (VI)

Vores individuelle hold for den voksne svømmer
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
480
Mandag kl. 20:00 - 21:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
16.08.2021 13.12.2021 458 kr.
481
Tirsdag kl. 19:00 - 20:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
17.08.2021 14.12.2021 458 kr.
Voksne uden instruktør (VUI)

For voksne uden instruktør, til dig der kun ønsker svømning som motion. Der vil ikke være mulighed for undervisning og vejledning.
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
482
Torsdag kl. 19:15 - 20:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2021 16.12.2021 326 kr.
Familie holdet (FAM)

Familie holdet er for børn i alderen 1 - 5 år, som er sammen med en forældre i vandet. 
 
Har familien flere børn under 5 år, som man ønsker med i vandet, skal der laves en tilmelding pr. barn.
 
På dette hold, tilmeldes kun barnet/børnene, - ingen forældre. 
 
Covid-19 retningslinjerne betyder, at vi i år desværre ikke kan tilbyde ældre søskende at deltage.
Forældre tilmeldes, på "Familie holdet øvrige deltagere",(Hold 602 og 606). 
Men der må kun være 1 forældre med i vandet - vi opfordre til at det så vidt det er muligt, bør være den samme forældre hver gang. 
Vi håber at restriktionerne lempes så meget at vi ret hurtigt kan åbne for ældre søskende og begge forældre.
 
Familie holdet, er ikke et "Fri leg hold" der er et program hver gang som alle skal følge, det gælder også ældre søskende. Vi forbeholde os ret til at bede børn som ikke følger programmet om at forlade bassinet.  
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
605
Fredag kl. 16:00 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2021 17.12.2021 940 kr.
601
Fredag kl. 17:00 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2021 17.12.2021 940 kr.
Familie holdet øvrige deltager (FaD)

På dette hold, tilmeldes forældre som er med i vandet på familie hold i løbet af sæsonen.

Det er gratis at tilmelde sig på Familie hold øvrige deltagere, såfremt man har et barn tilmeldt på familie hold.
 
Covid-19 retningslinjerne betyder foreløbig, at vi i denne sæson ikke kan tilbyde ældre søskende at deltage.
Forældre tilmeldes, på "Familie holdet øvrige deltagere",(Hold 602 og 606).
Men der må kun være 1 forældre med i vandet - vi opfordre til at det så vidt det er muligt, bør være den samme forældre hver gang. Vi håber at restriktionerne lempes så meget at vi ret hurtigt kan åbne for ældre søskende og begge forældre. 
 
Familie holdet, er ikke et "Fri leg hold" der er et program hver gang som alle skal følge, det gælder også ældre søskende. Vi forbeholde os ret til at bede søskende som ikke følger programmet om at forlade bassinet. 


 

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
606
Fredag kl. 16:00 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2021 17.12.2021 0 kr.
602
Fredag kl. 17:00 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2021 17.12.2021 0 kr.
Pensionist og Daghold (PDA)

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
499
Mandag kl. 14:00 - 15:00
Cheftræner: Stefka Alexieva,
Træner: Stefka Alexieva,
Instruktør: Stefka Alexieva,
16.08.2021 13.12.2021 661 kr.
Motionsholdet (Moti)

Motionsholdet er kun i kombination med Aqua Fitness hold 950.
 
Sidste træning på motionsholdet er mandag d. 5. april. 
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
954
Mandag kl. 14:00 - 15:00
Cheftræner: Stefka Alexieva,
Træner: Stefka Alexieva,
Instruktør: Stefka Alexieva,
27.10.2021 13.12.2021 336 kr.
U13/15 Vandpolo (Mpolo)

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
503
Onsdag kl. 19:00 - 20:30
Vandpolo instruktør: Sune Christiansen,
18.08.2021 17.12.2021 707 kr.
16+ Vandpolo (PoloJ)

16+ Vandpolo er for dig som tidligere har gået til svømning, og som er over 16 år, og ønsker stadig at bevæge sig rundt i det våde element. Du kommer ind på et vandpolohold med andre motiverede spillere, som alle går ind for et godt kammeratskab.  Her handler det ikke så meget om det seriøse, men at hygge sig, mens man spiller vandpolo. Ved at spille 16+ Vandpolo opnår du både gode svømmeegenskaber og får et kammeratskab for livet. Yngre og ældre svømmere, så vel som gamle vandpolo spillere og deres familier er velkomne. Hygge, motion og leg er hold værdier. Holdet har stor aldersspredning. Herunder udbydes også familievandpolo, som svømmer og leger selv (dvs uden træner) i undervisningsbassinet. Familievandpolo er tiltænkt således, at når en person er tilmeldt vandpolo (16+), så kan de øvrige og nærmeste familiemedlemmer komme og lege/svømme. Pris som deltager på familievandpolo koster kr. 100,- pr. familiemedlem pr. sæson. Man tilmelder familiemedlemmerne på ”familie vandpolo deltager”.

Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
504
Fredag kl. 20:30 - 21:30
Vandpolo instruktør: Sune Christiansen,
20.08.2021 17.12.2021 407 kr.
Familie Vandpolo deltager (Fapo)

Familie vandpolo deltager

Her tilmelder du dig som familiemedlem til en 16+ vandpolospiller. 
Der vil IKKE være undervisning eller træner til holdet. Prisen er kr. 100,- pr. sæson og pr. medlem. Hvert familiemedlem skal tilmelde sig.
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
500
Fredag kl. 20:30 - 21:35
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2021 17.12.2021 102 kr.
Aqua Fitness (Fit)

Aqua Fitness - kan med fordel kombineres med Motionsholdet, hold 954.

 
I kombination med Aqua Fitness er kontingent for motionshold kun kr. 330,-
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
950
Onsdag kl. 08:30 - 09:20
Cheftræner: Stefka Alexieva,
Træner: Stefka Alexieva,
Instruktør: Stefka Alexieva,
18.08.2021 13.12.2021 326 kr.
Talenthold (TA)

 Deltagelse på holdet sker efter aftale med Stefka og Nikolay
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
711
Mandag kl. 16:30 - 17:30
Torsdag kl. 17:30 - 18:15
Cheftræner: Stefka Alexieva,
Træner: Stefka Alexieva,
Instruktør: Johanne Schow Christiansen, Stefka Alexieva,
16.08.2021 17.12.2021 905 kr.
Konkurence 3 (K3)

Deltagelse på holdet sker efter aftale med Stefka og Nikolay
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
703
Mandag kl. 17:30 - 18:30
Onsdag kl. 16:30 - 17:15
Torsdag kl. 17:00 - 18:00
Fredag kl. 17:00 - 18:00
Elitetræner: Nikolay Gamishev,
Cheftræner: Stefka Alexieva,
Træner: Stefka Alexieva,
Instruktør: Stefka Alexieva,
18.06.2021 17.12.2021 1265 kr.
Konkurence 2 (K2)

Deltagelse på holdet sker efter aftale med Stefka og Nikolay
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
702
Mandag kl. 06:00 - 07:30
Mandag kl. 17:30 - 18:30
Onsdag kl. 06:00 - 07:30
Torsdag kl. 18:15 - 19:15
Fredag kl. 16:00 - 17:00
Lørdag kl. 15:00 - 17:00
Elitetræner: Nikolay Gamishev,
Cheftræner: Stefka Alexieva,
Træner: Stefka Alexieva,
Instruktør: Stefka Alexieva,
18.06.2021 15.12.2021 1352 kr.
Konkurence 1 (K1)

Deltagelse på holdet sker efter aftale med Stefka og Nikolay
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
701
Mandag kl. 06:00 - 07:30
Mandag kl. 18:30 - 20:00
Tirsdag kl. 16:30 - 18:30
Onsdag kl. 06:00 - 07:30
Onsdag kl. 17:30 - 19:00
Torsdag kl. 18:00 - 20:00
Fredag kl. 06:00 - 07:30
Fredag kl. 16:00 - 18:00
Lørdag kl. 15:00 - 17:00
Elitetræner: Nikolay Gamishev,
18.06.2021 15.12.2021 1575 kr.
K+ (K+)

Deltagelse på holdet sker efter aftale med Nikolay eller Stefka.
Hold Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
705
Mandag kl. 06:00 - 07:30
Mandag kl. 18:30 - 20:00
Onsdag kl. 06:00 - 07:30
Onsdag kl. 19:00 - 20:30
Lørdag kl. 15:00 - 17:00
Træner: Jacob Lund, Aksel Munksgaard-Ottosen,
18.06.2021 15.12.2021 707 kr.