Svømmeklubben Sønderborg
Efterår 2019

A1 Holdet for 4-5 år (A1)

Træningen foregår 1 gang om ugen i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang.

Målgruppen er 4-5 årige.

Vi bruger ikke svømmevinger eller bælter, men bruger andre hjælpemidler til leg og undervisning.
Der arbejdes med vand tilvænning og grundlæggende øvelser til god og rigtig kropstilling i vandet samt vejrtrækning.
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
135
Mandag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
194
Onsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
Familiehold deltager (FaD)

På dette hold, tilmeldes forældre og øvrige familiemedlemmer som er med i vandet på familie hold i løbet af sæsonen.

Det er gratis at tilmelde sig på Familie hold deltager, såfremt man har et barn tilmeldt på familie hold.
 

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
606
Fredag kl. 16:00 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
23.08.2019 14.12.2019 0 kr.
602
Fredag kl. 17:00 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
23.08.2019 14.12.2019 0 kr.
Familieholdet (FAM)

Familie holdet er for børn i alderen fra ca. 1 - 5 år, der er sammen med 1 forældre i vandet.

På dette hold tilmeldes barnet - ingen forældre eller søskende 
Alle ældre søskende og voksne fra familien tilmeldes som deltagere på "familie hold deltager", det samme gælder samtlige andre fra familien, som ligeledes tilmeldes på holdet "familie hold - deltager".
Familiehold deltager er gratis at tilmelde, hvis ens barn er tilmeldt familiehold. 
 
Træningen forgår, 1 gang om ugen i ca. 45 minutter i undervisningsbassinet 
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
605
Fredag kl. 16:00 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
23.08.2019 14.12.2019 940 kr.
601
Fredag kl. 17:00 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
23.08.2019 14.12.2019 940 kr.
B1 (B1)

Her starter de fleste svømmere. 
Træningen foregår 1 eller 2 gang om ugen, i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang.

Man kan begynde den sæson man fylder 6 år, målgruppen er 6-9 årige.


Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
110
Mandag kl. 15:30 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
115
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
120
Mandag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
130
Mandag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
140
Mandag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
151
Tirsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
153
Tirsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
154
Tirsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
160
Onsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
165
Onsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
170
Onsdag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
171
Torsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
22.08.2019 14.12.2019 702 kr.
Begynder1 x2 (B1x2)

Her starter de fleste svømmere. 
Træningen foregår 2 gang om ugen, i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang.

Man kan begynde den sæson man fylder 6 år, målgruppen er 6-9 årige.

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
290
Mandag kl. 17:00 - 17:30
Onsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 910 kr.
291
Tirsdag kl. 17:00 - 17:30
Torsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 910 kr.
Begynder 2 (B2)

Forudsætter at B1 prøven er bestået. 

Træningen foregår 1 eller 2 gang om ugen i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang. 
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
210
Mandag kl. 15:30 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
215
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
220
Mandag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
230
Mandag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
235
Mandag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
240
Mandag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
251
Tirsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
253
Tirsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
254
Tirsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
294
Onsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
260
Onsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
265
Onsdag kl. 18:00 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
270
Onsdag kl. 18:30 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
271
Torsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
22.08.2019 14.12.2019 702 kr.
Begynder2 x2 (B2x2)

Forudsætter at B1 prøven er bestået. 

Træningen foregår 2 gang om ugen i undervisningsbassinet og varer 30 minutter hver gang. 
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
295
Mandag kl. 17:00 - 17:30
Onsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 910 kr.
296
Tirsdag kl. 17:00 - 17:30
Torsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 910 kr.
C1 (C1)

 
Forudsætter B2 er bestået.
Alder : ca. 7 - 10 år
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
303
Mandag kl. 15:00 - 15:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
310
Mandag kl. 15:30 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
315
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
306
Mandag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 702 kr.
322
Tirsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
332
Tirsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 702 kr.
311
Onsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
312
Onsdag kl. 17:30 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
309
Onsdag kl. 18:15 - 18:45
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 702 kr.
323
Torsdag kl. 16:30 - 17:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
22.08.2019 14.12.2019 702 kr.
324
Torsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
22.08.2019 14.12.2019 702 kr.
305
Fredag kl. 16:00 - 16:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
23.08.2019 14.12.2019 702 kr.
C1 x2 (C1x2)

Forudsætter B2 er bestået.
 

Alder : ca. 7 - 10 år

Holder træner 2 gange om ugen 
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
320
Mandag kl. 16:00 - 16:30
Onsdag kl. 17:00 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 910 kr.
C2 (C2)

 
Forudsætter C1 er bestået.
 
 Alder : ca. 8 - 10 år
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
330
Mandag kl. 15:00 - 15:45
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 757 kr.
334
Tirsdag kl. 16:30 - 17:15
Instruktør: SKS instruktør SKS,
20.08.2019 14.12.2019 757 kr.
331
Onsdag kl. 16:30 - 17:15
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 757 kr.
335
Fredag kl. 17:15 - 18:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
23.08.2019 14.12.2019 757 kr.
C2 x2 (C2x2)

Forudsætter C1 er bestået.
 
 

Alder : ca. 8 - 10 år

Holdet træner 2 gange i ugen 
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
340
Mandag kl. 17:00 - 17:45
Onsdag kl. 18:15 - 19:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 1011 kr.
C3 (C3)

 
Forudsætter C2 er bestået 
 
 

Alder : ca. 9 - 12 år

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
381
Mandag kl. 15:15 - 16:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 757 kr.
380
Mandag kl. 17:45 - 18:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 757 kr.
C3 x2 (C3x2)

Forudsætter C2 er bestået 
 
Alder : ca. 9 - 12 år
 

Holdet træner 2 gange i ugen 

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
390
Mandag kl. 15:45 - 16:30
Fredag kl. 16:30 - 17:15
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 1011 kr.
Ungdomshold (UNG)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
400
Mandag kl. 16:30 - 17:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 757 kr.
401
Onsdag kl. 18:45 - 19:30
Instruktør: SKS instruktør SKS,
21.08.2019 14.12.2019 564 kr.
Talenthold (TA)

 Deltagelse på holdet sker efter aftale med Stefka og Nikolay
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
711
Mandag kl. 16:30 - 17:30
Torsdag kl. 17:30 - 18:30
Cheftræner: Stefka Aleksieva,
19.08.2019 14.12.2019 905 kr.
K+ (K+)

Deltagelse på holdet sker efter aftale med Nikolay eller Stefka.
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
705
Mandag kl. 06:00 - 07:30
Mandag kl. 18:30 - 20:00
Onsdag kl. 06:00 - 07:30
Onsdag kl. 19:00 - 20:30
Lørdag kl. 15:00 - 17:00
Træner: Steffen Skipper Petersen,
01.08.2019 31.12.2019 707 kr.
Konkurence 1 (K1)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
701
Mandag kl. 06:00 - 07:30
Mandag kl. 18:30 - 20:00
Tirsdag kl. 17:00 - 18:30
Onsdag kl. 06:00 - 07:30
Onsdag kl. 18:00 - 19:30
Torsdag kl. 16:30 - 18:30
Fredag kl. 06:00 - 07:30
Fredag kl. 16:00 - 18:00
Lørdag kl. 15:00 - 17:00
Elitetræner: Nikolay Gamishev,
01.08.2019 31.12.2019 1575 kr.
Konkurence 2 (K2)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
702
Mandag kl. 06:00 - 07:30
Mandag kl. 17:30 - 18:30
Onsdag kl. 06:00 - 07:30
Torsdag kl. 17:30 - 18:30
Fredag kl. 16:00 - 17:00
Lørdag kl. 15:00 - 17:00
Elitetræner: Nikolay Gamishev,
Cheftræner: Stefka Aleksieva,
01.08.2019 31.12.2019 1352 kr.
Konkurence 3 (K3)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
703
Mandag kl. 17:30 - 18:30
Onsdag kl. 16:30 - 17:15
Torsdag kl. 16:30 - 17:30
Fredag kl. 17:00 - 18:00
Elitetræner: Nikolay Gamishev,
Cheftræner: Stefka Aleksieva,
01.08.2019 31.12.2019 1265 kr.
Voksen Individuelt (VI)

 
Vores individuelle hold for den voksne svømmer. 

Træning 1 gang om uge i 1 time.
 

Det er et hold for let øvede og øvede svømmere, hvor man får sin svømning forbedret,
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
480
Mandag kl. 20:00 - 21:00
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 458 kr.
Begynder Voksne (BV)

 

Begynder voksne er for voksne fra ca. 18år.

Fra ca. 18 år

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
485
Mandag kl. 19:00 - 20:05
Instruktør: SKS instruktør SKS,
19.08.2019 14.12.2019 762 kr.
Dagholdet (DAG)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
490
Mandag kl. 14:00 - 15:00
Cheftræner: Stefka Aleksieva,
19.08.2019 14.12.2019 661 kr.
U13/15 Vandpolo (Mpolo)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
802
Tirsdag kl. 17:00 - 18:30
Instruktør: Per Gjelstrup Christiansen,
01.08.2019 31.12.2019 707 kr.
Vandhundene (U11 vandpolo) (U11)

Vandhundene er for dig mellem 8 og 11 år, som kan lide at lege i det våde element. Det er et hold, som er en del af svømmeklubbens vandpoloafdeling, og fungerer som et indgangshold til klubbens andre vandpolohold.
Da vandpolo er tæt forbundet med leg i vand, ønsker vi at introducere børn til sportsgrenen ved at vise dem, at sjov i svømmehallen kan være mere end at svømme baner.
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
501
Torsdag kl. 17:30 - 18:30
Instruktør: Sune Christiansen,
01.08.2019 31.12.2019 717 kr.
16+ Vandpolo (PoloJ)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
502
Onsdag kl. 19:30 - 20:30
Instruktør: Per Gjelstrup Christiansen,
01.08.2019 31.12.2019 407 kr.
Pensionisthold (PEN)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
495
Mandag kl. 14:00 - 15:00
Cheftræner: Stefka Aleksieva,
19.08.2019 14.12.2019 661 kr.
Motionsholdet (Moti)

Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
954
Mandag kl. 14:00 - 15:00
Cheftræner: Stefka Aleksieva,
19.08.2019 14.12.2019 336 kr.
Aqua Fitness (Fit)

Aqua Fitness
Holdnr. Tid Træner/Instruktør Startdato Slutdato Pris
950
Onsdag kl. 08:30 - 09:20
Cheftræner: Stefka Aleksieva,
21.08.2019 09.10.2019 326 kr.